• W ostatnim numerze
 • Numer 11-12/2008
Zielonoświątkowe wyznania wiary © "Chrześcijanin", nr 03-04/1997
Drukuj Wyslij adres A A A  

Kościół Zielonoświątkowy "Elim"

Edward Czajko

Kościół Zielonoświątkowy "Elim" w Wielkiej Brytanii (ang. Elim Pentecostal Church) powstał w wyniku działalności ewangelizacyjnej braci Stephena i George'a Jeffreysów. Pochodzili oni z bardzo prostej i ubogiej rodziny w Walii. Ich ojciec był górnikiem. Już w wieku dwunastu lat Stephen Jeffreys musiał wraz z ojcem pracować w kopalni, by zarobić na życie. Obaj bracia zostali pochłonięci przez przebudzenie walijskie (lata 1904 - 1907). Poza pracą w kopalni Stephen Jeffreys udzielał się jako ewangelista. Wkrótce stał się ewangelistą znanym w całym kraju.

George Jeffreys zaczął pracować jako sprzedawca w sklepie spółdzielczym w rodzinnej miejscowości Maesteg w Walii. W 1914 roku wstąpił do szkoły biblijnej, by zostać następnie duchownym kongregacjonalnym. Już w wieku dwudziestu siedmiu lat był tak znanym, wybitnym i skutecznym ewangelistą, iż był w stanie zapełnić największe i najdroższe hale w Wielkiej Brytanii mogące pomieścić tysiące ludzi.

W 1915 roku George Jeffreys założył grupę ewangelizacyjną Elim Evangelistic Band, która w 1926 roku przekształciła się w Alians Zborów "Elim" znany obecnie jako Kościół Zielonoświątkowy "Elim".

Powszechnie się przyjmuje, że bracia Jeffreys'owie byli największymi ewangelistami brytyjskimi od czasów Jana Wesleya i Jerzego Whitefielda.

Kościół Zielonoświątkowy "Elim" charakteryzuje się głównie tym, że nie zdogmatyzował glossolalii jako jedynego znaku chrztu Duchem Świętym.

Zasady wiary:

 1. BIBLIA: Wierzymy, że Biblia jest natchnionym Słowem Bożym i że nikt nie może nic do niej dodać ani z niej ująć, chyba że na własną zgubę.
 2. TRÓJCA: Wierzymy, że Bóg istnieje odwiecznie w trzech osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego, i że te trzy osoby są jednym Bogiem.
 3. KOŚCIÓŁ: Wierzymy, że Kościół składa się z ludzi odrodzonych przez Ducha Świętego, i którzy stali się nowym stworzeniem w Chrystusie Jezusie.
 4. ZBAWICIEL: Wierzymy, że wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej, i że przez śmierć oraz moc zmartwychwstania Chrystusa wszyscy, którzy wierzą mogą być wybawieni od kary i z mocy grzechu.
 5. UZDROWICIEL: Wierzymy, że nasz Pan Jezus Chrystus jest Uzdrowicielem ciała, i że każdy kto przychodzi w posłuszeństwie jego woli może oczekiwać Bożego uzdrowienia swojego ciała.
 6. CHRZCICIEL: Wierzymy, że nasz Pan Jezus Chrystus chrzci Duchem Świętym, i że ten chrzest z towarzyszącymi mu znakami jest obiecany każdemu wierzącemu.
 7. NADCHODZĄCY KRÓL: Wierzymy w osobisty i premilenarny powrót naszego Pana Jezusa Chrystusa, który przyjdzie, by zabrać do siebie Kościół, a następnie, by ustanowić swoje panowanie.
 8. OWOC: Wierzymy, że każdy wierzący w Pana Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, winien wydawać dziewięcioraki owoc jego Ducha: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, wstrzemięźliwość.
 9. DARY: Wierzymy, że Kościół powinien starać się o dziewięć darów Ducha Świętego i je uzewnętrzniać: mądrość, poznanie, wiara, uzdrawianie, czynienie cudów, proroctwo, rozróżnianie duchów, języki, wykładanie języków.
 10. SŁUŻBA: Wierzymy, że Bóg ustanowił niektórych apostołami, niektórych prorokami, innych ewangelistami, innych pastorami i nauczycielami ku doskonaleniu świętych do dzieła posługiwania dla budowania Ciała Chrystusowego.
 11. STAN PRZYSZŁY: Wierzymy w wieczną świadomą szczęśliwość wszystkich prawdziwie wierzących w Chrystusa, a także w wieczne świadome przeżywanie kary przez wszystkich, którzy odrzucają Chrystusa.
 12. USTANOWIENIA: Wierzymy w następujące ustanowienia: uczestniczenie w chlebie i winie na pamiątkę śmierci naszego Pana, chrzest wierzących przez zanurzenie, nakładanie rąk i namaszczenie chorych olejem.

Edward Czajko


Literatura:

 1. Elim Evangel, dwutygodnik, organ prasowy Kościoła. Podstawą przekładu był tekst wyznania umieszczony w Elim Evangel" z: September 25, 1976, s. 13.
 2. Walter J. Hollenweger - The Pentecostals, The Charismatic Movement in the Churches, Augsburg Publishing House, Minneapolis, Minn., USA (oryg. niemiecki: Entusiastisches Christentum: die Pfingstbewegung in Geschchte und Gegenwart).
 3. George Jeffreys - Pentecostal Rays, The Baptism and Gifts of the Holy Spirit, Henry E. Walter Ltd., London and Worthing.
 4. Desmond W Cartwright - The Great Evagelists, The Lives of George and Stephen Jeffreys, Marshall Pickering, Basingstoke, Hants, UK.

Artykuł jest własnością redakcji Miesięcznika "Chrześcijanin".
Przedruk dla celów komercyjnych możliwy jest po uzyskaniu zgody redakcji oraz podaniu źródła.
Do początku strony