• W ostatnim numerze
  • Numer 11-12/2008
Zielonoświątkowe wyznania wiary © "Chrześcijanin", nr 05-06/1997
Drukuj Wyslij adres A A A  

Zbory Boże (Włochy)

Edward Czajko

Pionierami przebudzenia zielonoświątkowego we Włoszech byli: Luigi Francescon, pochodzący z rodziny wyznania waldenskiego, a ochrzczony chrztem wiary w ruchu zielonoświątkowym w Stanach Zjednoczonych przez Williama Durhama z Chicago oraz Giacomo Lombardi, który w 1908 roku reemigrował do Włoch. W 1928 roku odbyła się pierwsza konferencja krajowa włoskich zielonoświątkowców, której przewodniczył Luigi Francescon. W 1929 roku zaś ruch zielonoświątkowy we Włoszech liczył już 149 zborów, z których 25 posiadało swoje własne obiekty sakralno-kościelne. W latach 1935-1958 zielonoświątkowcy doświadczyli wielkiego prześladowania. Zostało ono zapoczątkowane okólnikiem faszystowskiego ministra spraw wewnętrznych, Buffarini-Guidi'ego, z 9 kwietnia 1935 roku. W prześladowanie zielonoświątkowców był zaangażowany bardzo aktywnie Kościół Rzymskokatolicki. Pełnię praw zielonoświątkowcy włoscy otrzymali dopiero w 1987 roku na mocy porozumienia podpisanego z socjalistycznym rządem Bettino Craxi'ego. Oto co przed dziesięcioma laty pisaliśmy na tych łamach:

Premier rządu włoskiego i superintendent Zborów Bożych we Włoszech podpisali historyczne porozumienie, na mocy którego zielonoświątkowcy uzyskali pełne prawo prowadzenia ewangelizacji i swobodnego rozwoju. Na mocy Konstytucji Demokratycznej prawo to powinno obowiązywać od 1946 r., jednak jego pełną realizację hamował Kościół Rzymskokatolicki odmawiając prawa istnienia we Włoszech kościołom protestanckim.

Podpisanie porozumienia oznacza ważny krok w długiej batalii o wolność religijną we Włoszech. Ruch zielonoświątkowy we Włoszech, prześladowany i cierpiący, toczył przez wiele lat ciche zmagania i dlatego kraj spogląda na nich z głębokim szacunkiem. Podpisanie porozumienia rozpoczyna okres właściwych relacji pomiędzy kościołami a rządem w myśl zasad konstytucyjnych. Niniejszy akt czyni wszystkich obywateli bardziej wolnymi - powiedział premier Bettino Craxi po podpisaniu dokumentu.

Francesco Toppi, superintendent naczelny Zborów Bożych we Włoszech, zwracając się do premiera i prasy po podpisaniu dokumentu powiedział, że ruch zielonoświątkowy przeszedł okres prześladowań i zmuszony był do potajemnych zgromadzeń (...) "W czasie lat prześladowań modliliśmy się za nasz rząd. Modlitwy te trwać będą nadal, choć zdobyliśmy już pełne prawa obywatelskie".

Ruch zielonoświątkowy we Włoszech liczy obecnie ponad 200 tysięcy wyznawców. Największą wspólnotą są Zbory Boże (wł. Chiesa Cristiana Evangeliche - Assemblee di Dio in Italia), których wyznanie wiary tutaj przedstawiamy:

  • Wierzymy i przyjmujemy całą Biblię jako natchnione Słowo Boże, jako jedyną, nieomylną i autorytatywną regułę naszej wiary i postępowania.
  • Wierzymy w jedynego Boga, wiecznego, wszechmogącego, Stwórcę i Pana wszechrzeczy oraz że w swojej jedności łączy trzy osoby: Ojca Syna, Ducha Świętego.
  • Wierzymy, że Jezus Chrystus został poczęty z Ducha Świętego i przyjął postać ludzką w łonie Marii Dziewicy. Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek. Wierzymy w jego życie bez grzechu, w czynione przez niego cuda, w jego śmierć odkupieńczą (morte vicaria - śmierć zastępcza, zastępująca; przyp. tłum.), w jego zmartwychwstanie, w jego wniebowstąpienie na prawicę Ojca, w jego rychły i osobisty powrót na ziemię w mocy i chwale dla ustanowienia swojego Królestwa.
  • Wierzymy, że jedynym sposobem oczyszczenia się z grzechu i drogą upamiętania jest wiara w drogocenną krew Chrystusa.
  • Wierzymy, że odrodzenie (narodzenie na nowo) przez dzieło Ducha Świętego jest absolutnie niezbędne dla zbawienia.
  • Wierzymy w uwolnienie od choroby poprzez uzdrowienie Boże, według Pisma Świętego, przez modlitwę, namaszczenie olejem i nałożenie rąk.
  • Wierzymy w chrzest Duchem Świętym jako przeżycie następujące po odrodzeniu, który się objawia - według Pisma Świętego - mówieniem innymi językami jako znakiem początkowym, a następnie życiem postępującego uświęcenia, posłuszeństwem wszystkim prawdom Pisma Świętego w życiu chrześcijan, mocą głoszenia światu Pełnej Ewangelii.
  • Wierzymy w charyzmaty i łaski Ducha Świętego w życiu chrześcijan, które poprzez praktykowanie powszechnego kapłaństwa wierzących służą zbudowaniu, napomnieniu i pocieszeniu wspólnoty chrześcijańskiej, a w konsekwencji społeczeństwa ludzkiego.
  • Wierzymy w służby ustanowione przez uwielbionego Pana jako narzędzia przewodzenia, nauczania, wychowywania i służenia wspólnocie chrześcijańskiej, unikając jednocześnie wszelkich form hierarchicznych.
  • Wierzymy w aktualność i ważność postanowień - podanych w Dz 15 - Soboru Jerozolimskiego.
  • Wierzymy w zmartwychwstanie umarłych, potępienie niegodziwych i w uwielbienie odkupionych.
  • Praktykujemy chrzest wodny przez zanurzenie, w imię Ojca, Syna i Duch Świętego, tych, którzy wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa jako swojego osobistego Zbawiciela.
  • Praktykujemy Wieczerzę Świętą pod dwiema postaciami: chleba i wina, wspominając w ten sposób śmierć Pana i głosząc jego powrót, udzielając jej wszystkim ochrzczonym według zasad Ewangelii i prowadzącym życie godne i święte przed Bogiem i społeczeństwem.

Edward Czajko


Literatura

  1. Risveglio Pentecostale (Przebudzenie zielonoświątkowe), oficjalny organ Kościoła. Podstawą przekładu był tekst wyznania umieszczony w numerze 1/1985.
  2. Stanley M. Burgess, Gary B. McGee, Patrick H. Alexander (edytorzy) - Dictionary of Pentecostal and Charismatic Movements, Zondervan Publishing House, Grand Rapids, Mich., 1988.
  3. Walter J. Hollenwenger - The Pentecostals. The Charismatic Movement in the Churches, Augsburg Publishing House, Minneapolis, Minn., 1972.
  4. Chrześcijanin, nr 12/1987.

Artykuł jest własnością redakcji Miesięcznika "Chrześcijanin".
Przedruk dla celów komercyjnych możliwy jest po uzyskaniu zgody redakcji oraz podaniu źródła.
Do początku strony